JUNIORIJOUKKUEIDEN VALMENTAJANIMITYKSIÄ TULEVALLE KAUDELLE

19.3.2024

Joukkueiden valmennusryhmät tulevalle kaudelle rupeavat muodostumaan. Tässä vaiheessa julkaistaan U18-U11 ikäluokkien vastuuvalmentajat, U18-U13 maalivahtivalmentajat ja kilpaikäluokkien valmennusryhmät. Lisää valmentajia julkaistaan kevään aikana.

Marras- joulukuun aikana olemme haastatelleet vaihtoehtoja seuran U18 ja U16 valmennukseen. Juniori-Jukureissa isona arvona on valmentajien kehittäminen, koemme että tässä vaiheessa Joel Pasosella ja Juuso Vuokiolla on aika ottaa seuraava askel seurassamme. Olemme olleet tyytyväisiä palkattujen valmentajien päivittäiseen työhön ja ennen kaikkea heidän kehittymiseen valmentajina. Kyseisten valmentajien johdolla kilpajoukkueiden arki pysyy laadukkaana myös jatkossa, kertoo Valmennuspäällikkö Sakari Muotka.

Seurassamme on paljon valmentajia, jotka ovat sitoutuneet hienosti antamaan oman panoksensa Juniori-Jukureiden pelaajien jääkiekkoharrastukselle. Samoin valmentajat ovat kiitettävästi olleet kiinnostuneita oman valmennusosaamisen kehittämiseen esim. osallistumalla koulutuksiin. Seuran valmennustoiminnan kehittäminen on valmennuspäällikön johdolla jokaisen valmentajan vastuulla. Iso osa valmentajista jatkaa tulevalla kaudella joukkueiden valmennuksessa mukana. On hienoa jatkaa seuran valmennus- ja urheilutoiminnan kehittämistä näiden valmentajien kanssa, jatkaa Muotka.

 

Jukurit U18

 • Vastuuvalmentaja: Joel Pasonen
 • Valmentaja: Janne Vaarasuo

Jukurit U16

 • Vastuuvalmentaja: Juuso Vuokio
 • Valmentaja: Timi Lappalainen

Jukurit U15 AAA

 • Vastuuvalmentaja Antti-Jussi Leinonen
 • Valmentaja Jukka Makkonen

Jukurit U15 / U16 AA

 • Vastuuvalmentaja Timi Henriksson
 • Valmentaja Petri Valjakka, Juuso Kokkonen

U15-U18 ikäluokkien maalivahtivastaava / maalivahtivalmentaja: Mika Järvinen

 

Jukurit U14

 • Vastuuvalmentaja Tuomas Anttonen

Jukurit U13

 • Vastuuvalmentaja Antti Äikäs

U14-U13 ikäluokkien maalivahtivalmentaja: Tino Huhtanen

 

Jukurit U12

 • Vastuuvalmentaja Perttu Ahvenainen

Jukurit U11

 • Vastuuvalmentaja: Ilkka Kallioinen

Jukurit U10

 • Vastuuvalmentaja: Ville Haapanen

Jukurit U9

 • Vastuuvalmentaja: Vesa Pantzar

 

HALUATKO MUKAAN VALMENTAJAKSI

Juniori-Jukurit ry tarjoaa nuorille innokkaille valmentajille hyvän polun kehittyä kohti valmentajana. Seuralla on tarjota valmennusrooleja eri ikäryhmistä, ole rohkeasti yhteydessä seuran valmennuspäällikköön.

Lisätietoja:

Sakari Muotka
Valmennuspäällikkö
Juniori-Jukurit ry

sakari.muotka (at) juniori-jukurit.fi
041 3121 983