LEIJONAKOULUIHIN ILMOITTAUTUMINEN KEVÄTKAUDELLE

5.1.2024

 

JUNIORI-JUKURIEN LEIJONAKOULUT 2023-2024

Tervetuloa mukaan Juniori-Jukureiden leijonakouluihin kaudeksi 2023-2024. Leijonakoulut on loistava matalankynnyksen tapa aloittaa jääkiekko. Toiminnassa on tarjolla useita ryhmiä lapsille, iän sekä lähtötason mukaan. Jokaiselle lapselle pyritään löytämään oikea paikka aloittaa harrastus. Leijonakouluissa tärkeintä on lapsilähtöinen toiminta, jossa lasta pyritään opettamaan leikkien sekä pelaamisen avulla. Pyrimme Juniori-Jukureiden leijonakouluissa siihen, että lapsi liikkuu joka kerta mahdollisimman paljon ollessaan jäällä.

Leijonakoulu ryhmien opetukselliset sisällöt on jaettu seuraavasti:

 • Kasvatukselliset sisällöt
 • Lajitekniset sisällöt (luistelu, kiekonhallinta ja mailatekniikka)
 • Leikit ja kisat
 • Pelin oppimiseen liittyvät sisällöt

 

Ilmoittautuminen

U8 (2016 syntyneet) leijonakouluun ilmoittautuminen täältä

Leijonaluistelu- ja kiekkokouluihin ilmoittautuminen täältä

Hippo- tyttökiekkokouluun ilmoittautuminen täältä

 

U8 leijonakoulu (2016- syntyneet) kevään aloituspäivä lauantaina 13.1.2024. Jäävuoro poikkeuksellisesti 9:30-10:20

Leijonakoulujen kevään starttipäivä sunnuntaina 6.1.2024

Hippo- tyttökiekkokoulun kevään aloituspäivä sunnuntaina 6.1.2024

 

LEIJONAKOULU RYHMÄT

 

Lapsi-vanhempi leijonakoulu

 

Milloin: Sunnuntaisin klo 10.00 – 10.45

Missä: Mikkelin harjoitusjäähalli

Kenelle suunnattu: Suositeltavat ikäluokat 2020 – 2017 syntyneet ja aloittelijat.

Hinta: Kevätkausi 30 euroa + seuran jäsenmaksu (kaudella 2023-2024 jäsenmaksu on 25€) .

Tämä on ensimmäinen askel aloittaa harrastus. Ryhmässä tutustutaan jäähän, opetellaan kaatumaan ja nousemaan ylös erilaisten leikkien kautta. Kun luistimilla on opittu pysymään pystyssä, tutustutaan hieman myös peliin nimeltä jääkiekko ja otetaan mailat sekä kiekot mukaan.

Tähän ryhmään tultaessa ei tarvitse vielä osata luistella tai tulla toimeen yksin jäällä. Lapsi-vanhempi ryhmässä lapsen on turvallista aloittaa jääliikunta yhdessä vanhemman kanssa. Jäällä lapsen kanssa tulee olla joku tukihenkilö lapsen apuna.

 

Ilmoittaudu mukaan täältä

Lisätietoja täältä

 

Leijonaluistelukoulu

 

Milloin: Sunnuntaisin klo 10.50 – 11.40

Missä: Mikkelin harjoitusjäähalli

Kenelle suunnattu: Suositeltavat ikäluokat 2019 – 2017 syntyneet, jotka pystyvät toimimaan itsenäisesti jäällä.

Hinta: Kevätkausi 30 euroa + seuran jäsenmaksu (kaudella 2023-2024 jäsenmaksu on 25€) .

 

Luisteluun-, ja jääkiekon perustaitoihin painottuva ryhmä. Leijonaluistelukoulussa jatketaan siitä mihin lapsi- vanhempi ryhmässä jäätiin. Ryhmän toiminnan sisältö painottuu luistelun, ja jääkiekon alkeiden oppimiseen erilaisten leikkien sekä pelien avulla. Tässä ryhmässä kannustetaan lasta toimimaan yksin jäällä, mutta tarvittaessa vanhempi voi olla vielä tukena. Tässä ryhmässä vanhempien vastuu  kasvaa apuvalmentajan roolissa.

 

Ilmoittaudu mukaan täältä

Lisätietoja täältä


Leijonakiekkokoulu

 

Milloin: Sunnuntaisin klo 11.45 – 12.40

Missä: Mikkelin harjoitusjäähalli

Kenelle suunnattu: Suositeltavat ikäluokat 2018 – 2017 syntyneet. Tämän lisäksi leijonakiekkokoulu on sopiva ryhmä vanhemmille vasta-alkaja lapsille tulla mukaan toimintaan.

Hinta: Kausimaksu 30 euroa + seuran jäsenmaksu (kaudella 2023-2024 jäsenmaksu on 25€) .

 

Leijonakiekkokoulussa siirrytään yhä enemmän jääkiekon taitojen opetteluun.  Pääpainona on edelleenkin luistelun opettelu, erilaisten leikkien sekä pelien avulla. Mukaan otetaan mailat ja kiekot heti kauden alusta. Peleihin ja leikkeihin sisällytetään jääkiekon lajitaitoja. Taitotasona ryhmässä on sujuva toiminta jäällä itsenäisesti, leijonakiekkokoulussa on myös lapsella oltava jo täysi jääkiekkovarustus. Ohjauksesta vastaa seuran taitovalmentaja sekä vanhemmat jotka toimivat apuohjaajina.

 

Ilmoittaudu mukaan täältä

Lisätietoja täältä

 

U8 Leijonakoulu

 

Milloin: Keskiviikkoisin klo 18.10-19.00 ja lauantaisin klo 10.10-11.00

Missä: Mikkelin harjoitusjäähalli

Kenelle suunnattu: 2016 syntyneet lapset.

Hinta: Kausimaksu 80 euroa + seuran jäsenmaksu (kaudella 2023-2024 jäsenmaksu on 25€) .

 

U8 leijonakoulu (2016 syntyneet) on viimeinen vuosi ennen joukkuetoimintaan siirtymistä. Leijonakiekkokoulun jälkeen lapsi voi siirtyä U8 leijonakouluryhmään, mutta halutessaan lapsi voi jatkaa myös leijonakiekkokoulun puolella. Toiminnassa opetellaan monipuolisesti eri jääkiekon lajitaitoja, leikkien ja pelien avulla. U8 leijonakoulun aikana opetellaan joukkuetoimintaa, niin lasten kuin vanhempien kanssa.

 

U8 toiminnasta lisää ryhmän omilta sivuilta täältä

Ilmoittaudu mukaan täältä

 

Hippo- tyttökiekkokoulu

 

Milloin: Sunnuntaisin klo 12.50-13.40

Missä: Mikkelin harjoitusjäähalli

Kenelle suunnattu: Hippo- tyttökiekkokoulun ikäsuositus on 2019 – 2014 syntyneet tytöt.

Hinta: Seuran jäsenmaksu (kaudella 2023-2024 jäsenmaksu on 25€) .

 

Tyttökiekkokoulussa opetellaan luistelun ja jääkiekon alkeita leikkien ja pelien avulla. Vanhempi voi tulla jäälle mukaan lapsen tueksi. Tyttökiekkokoulussa ei tarvitse olla aikaisempaa kokemusta luistelusta tai jääkiekosta. Tyttökiekkokoulun jälkeen on mahdollista siirtyä seuran U12 tyttökiekkojoukkueeseen tai mukaan harjoittelemaan ja pelaamaan seuran poikajoukkueissa.

 

Ilmoittaudu mukaan täältä

Lisätietoja täältä

 

Juniori-Jukurit U9 (2015 syntyneet)

U9 on nuorin omana ikäluokkana toimiva joukkue Juniori- Jukureissa. Joukkue aloittaa toiminnan elokuun alussa

Joukkue harjoittelee kaksi kertaa viikossa ja osallistuu kauden aikana Kymi-Saimaan U9 Leijonaliigaan.

Lisätietoja toiminnasta ja tulevista harjoituksista löydät täältä

 

Infoa mukaan tuleville lapsille ja perheille.

 

 • Harjoituksia on mahdollista seurata jäähallissa.
 • Tulkaa ajoissa paikan päälle.
 • Harjoituspaitoja löytyy lainaksi pukuhuoneissa.
 • Luistinteroituksen mahdollisuudesta tiedotetaan myöhemmin.
 • Muista toiminnan pakolliset varusteet.
  • Kypärä
  • Kaulasuoja
  • Luistimet
  • Mailaa suositellaan
 • Seuralla on myös yksittäisiä varusteita, joita saatu lahjoituksena. Näitä annetaan eteenpäin ensimmäisellä harjoituskerralla.

 

Lisätietoja:

Vesa Pantzar
Taitovalmentaja
vesa.pantzar(at)juniori-jukurit.fi
044 988 4174