
Juniori-Jukurit etsii tavoitteellisia pelaajia seuran U16 ja U18 kilpajoukkueisiin.
Haluatko sinä olla mukana kehittymässä Heimossa tulevaisuuden huippu-urheilijaksi? Tarjoamme laadukkaan ympäristön kehittyä ja kasvaa jääkiekkolijana, urheilijana ja ihmisenä. Jukurit ja Mikkeli tarjoaa laadukkaan ja turvallisen ympäristön kehittyä jääkiekkolijana kohti omia unelmia. Järjestämme mahdollisuuden tulla näyttämään oma osaamisesi seuran kartoitustapahtumiin U16 ja U18 kilpajoukkueissa.
U18 Try Oyt tapahtuma, 14.-17.4.2026
U16 avoimet jääharjoitukset, 31.3. – 2.4.2026
Kontaktoimme kaikki tapahtumaan ilmoittautuneet. Paikalle kutsuttaville pelaajille lähetetään tapahtuman tarkemmat aikataulut lähempänä tapahtumaa.
ILMOITTAUTUMINEN U18 TRY OUT
Ilmoittautuminen U18 Try Out tapahtumaan tapahtuu Forms lomakkeen kautta.
- Ilmoittaudu mukaan U18 Try Outtiin 22.3.2026 mennessä tästä.
- Register for the event by filling out this form at the latest 22.3.2026
ILMOITTAUTUMINEN U16 AVOIMET JÄÄHARJOITUKSET
Ilmoittautuminen U16 avoimiin harjoituksiin tapahtuu Forms lomakkeen kautta.
- Ilmoittaudu mukaan U16 avoimiin harjoituksiin 15.3.2026 mennessä tästä.
- Register for the event by filling out this form at the latest 15.3.2026
TOIMINTAMME VALMENNUKSELLINEN PERUSTA:
- Henkilökohtaiset kehityssuunnitelmat ja kehittymisen seuranta pelaajille – Tavoitteena jatkuva kehittyminen:
- Ihmisenä (ihmissuhde- ja elämänhallintataidot, sisäisen motivaation vahvistaminen)
- Urheilijana (fysiikka)
- Jääkiekkoilijana (laji- ja pelitaidot)
- Etelä-Savon Urheiluakatemian ja oppilaitosten mahdollistama lisäharjoittelu kaksi kertaa viikossa (ti ja to aamut) Jukureiden päätoimisten U16 ja U18 valmentajien johdolla, mukana on myös seuran valmennuspäällikkö.
- Toimimme yhteistyössä XAMK Active Life Lab huippututkimus- ja kehitysyksikön kanssa. Pelaajiemme kehittymisen tukena ovat kaikki laboratorion palvelut koko kauden ajan, mukaan lukien testauslaboratorio, moderni älykuntosali sekä virtuaalitodellisuustila.
URHEILIJAN KOKONAISUUTTA TUKEVA TOIMINTAYMPÄRISTÖ
- Lyhyet etäisyydet kaupungin sisällä (keskusta, oppilaitokset, asumismahdollisuudet, jäähallit)
- Jäähallien vieressä monitoimihalli Saimaa Stadium, kuplahalli, monipuoliset harjoittelumaastot
- Jäähallilla toimivat varustesäilytykset, punttisali sekä muut oheisharjoittelutilat
- Mahdollisuus majoittua seuran vuokraamissa asunnoissa, muiden ulkopaikkakuntalaisten pelaajien kanssa. Myös kummiperhe mahdollisuutta on mahdollista etsiä pelaajille.
- Laadukkaiden päätoimisten valmentajien tuen pelaajakehitykseen.
OPISKELU
Mikkelin eri oppilaitoksissa sovitat opiskelun ja urheilun yhteen. Lähtökohtana on, että jokainen pelaaja opiskelee ja suoriutuu opinnoistaan aikataulussa.
- Mikkelin lukio
- Esedu – Etelä-Savon ammattiopisto
- Paukkula – Suomen nuoriso-opisto
- Etelä-Savon Urheiluakatemia
ASUMINEN
Mikkelin asuntotilanteesta saat lisäinfoa mm. alla olevista linkeistä:
- Mikalo (Opiskelija-asunnot sekä kaupungin asunnot)
Kartoitamme myös mahdollisia yhteisasumisia muiden paikkakunnan pelaajille, muiden kilpajoukkueiden pelaajien kesken. Pyrimme yhdistämään pelaajien asumista samaan huoneistoon, kustannusten minimoisiseksi. Lisätietoja Toiminnanjohtajalta.
LISÄTIETOJA JOUKKUEEN TOIMINNASTA JA KARTOITUSTAPAHTUMASTA
U18 kilpajoukkueen vastuuvalmentaja kaudella 2026–2027: Max Kenig, p. 040 1842749, maxx.kenig(at)gmail.com
U16 kilpajoukkueen vastuuvalmentaja kaudella 2026–2027: Tino Kallio, p. 044 2141666, tino.kallio10(at)gmail.com
LISÄTIETOJA SEURAN TOIMINNASTA
Sakari Muotka
Juniori-Jukurit ry
Valmennuspäällikkö
041 3121 983
sakari.muotka(at)juniori-jukurit.fi













