JUNIORIJOUKKUEIDEN VALMENAJANIMITYKSIÄ KAUDELLE 2023-24

4.5.2023

 

Seuran kilpavaiheen joukkueiden valmentajanimitykset kaudelle 2023-2024 löytyvät alta.

Kilpavaiheen valmennustiimejä täydennetään mahdollisesti tulevaisuudessa, nuoremman pään valmennustiimit julkaistaan myöhemmin.

Myös ensi kaudella kilpavaiheen valmennus on erinomaisella tasolla seurassamme. Juniori-Jukurit haluaa yhdessä Jukurit HC kanssa kehittää vahvaa valmentajapolkua seurassa. Haluamme tarjota valmentajille laadukkaan ympäristön kehittyä valmentajauralla eteenpäin, kertoo Valmennuspäällikkö Sakari Muotka.

Seura panostaa kaudella 2023-2024 nuorempien ikäluokkien valmennukseen, palkkaamalla Junioripäällikön. Vastuualueena on vastata seuran U11-U13 ikävaiheen toiminnasta. Seuran Junioripäällikkönä aloittaa Joel Pasonen, joka toimii myös seuran U15 vastuuvalmentajana.

Olen kaivannut lisäresurssia U11-U13 ikäluokkien arkeen. Joel Pasosen palkkaaminen junioripäälliköksi lisää merkittävästi seuran tukea kyseisten ikäluokkien valmennukseen sekä tukee seuran nykyistä strategiaa, kertoo valmennuspäällikkö Sakari Muotka.

Valmennuspäällikkö Sakari Muotka toimii seuran U18 ja nuorempien valmentajien urheilutoiminnan esimiehenä, yhdessä taitovalmentaja Vesa Pantzarin kanssa. Sakari Muotkan vastuualueena on U18 – U14 ikäluokat. Vesa Pantzar vastaa seuran U10 – U9 sekä leijonakoulutoiminnasta.

MIKÄ JÄRVINEN JUNIORI-JUKURIEN MAALIVAHTIVASTAAVAKSI

Mika ”Järä” Järvinen on palkattu Juniori-Jukureihin ottamaan vastuu kilpavaiheen (U18-U15) maalivahtivalmennuksesta ja seuran MV-valmennuksen linjauksista. Mika Järvinen on pelannut yli 600 liigaottelua. Vuosien varrella pelejä on kertynyt myös KHL, DEL2 sekä ruotsin sarjoista. Mika Järvinen on myös pelaajaurallaan edustanut suomen maajoukkuetta EHT turnauksissa. Peliuran jälkeen Järä on kouluttanut itseään maalivahtivalmentajana ja kuluvalla kaudella hän on toiminut HPK U20 SM joukkueen maalivahtivalmentajana.

Järän kautta saamme seuran maalivahtipuolelle lisää resurssia käyttöön, Järä tulee toimimaan maalivahtien kanssa myös Akatemiaharjoittelussa. Hänen kauttaan seuran kilpavaiheen maalivahdit saavat oppia pitkän ammattilaisuran tehneeltä maalivahdilta, joka heti pelaajauran päättymisen jälkeen on ollut motivoitunut kouluttamaan itseään valmentajana ja on toiminut U20 SM:tasolla. Hänestä saamme intohimoisen ja motivoituneen valmentajan vastaamaan seuran maalivahtivalmennuksesta. Iso asia on myös se, että Järä kokee Mikkelin hyväksi paikaksi kehittää myös omaa osaamistaan. Samalla haluan kiittää seuran maalivahtivalmennuksesta ainakin tulevalle kaudelle sivuun jääviä Teemu Pulkkista, Jarno Saarelaista ja Pekka Lahikaisesta seuran maalivahtien eteen tekemästä hyvästä työstä, kertoo seuran valmennuspäällikkö Sakari Muotka.

 

Jukurit U18 SM

 • Vastuuvalmentaja Jaakko Heikkilä
 • Apuvalmentaja: Aki-Petteri Pöyry
 • Apuvalmentaja: Janne Vaarasuo
 • Maalivahtivalmentaja: Mika Järvinen

Jukurit U16 SM

 • Vastuuvalmentaja Jukka Mäkinen
 • Apuvalmentaja: Juuso Vuokio
 • Maalivahtivalmentaja: Mika Järvinen

Jukurit U15

 • Vastuuvalmentaja Joel Pasonen
 • Apuvalmentaja: Timi Lappalainen
 • Maalivahtivalmentaja: Mika Järvinen

Jukurit U14

 • Vastuuvalmentaja Antti-Jussi Leinonen

Jukurit U13

 • Vastuuvalmentaja Tuomas Anttonen

Jukurit U12

 • Vastuuvalmentaja Petri Sihvonen

Jukurit U11

 • Vastuuvalmentaja Perttu Ahvenainen

Jukurit U10

 • Vastuuvalmentaja Ilkka Kallioinen

Jukurit U9

 • Vastuuvalmentaja Oscar Frisk

 

HALUATKO MUKAAN VALMENTAJAKSI

Juniori-Jukurit ry tarjoaa nuorille innokkaille valmentajille hyvän polun kehittyä kohti valmentajana. Seuralla on tarjota valmennusrooleja eri ikäryhmistä, ole rohkeasti yhteydessä seuran valmennuspäällikköön.

Lisätietoja:

Sakari Muotka
Valmennuspäällikkö
Juniori-Jukurit ry

sakari.muotka (at) juniori-jukurit.fi
041 3121 983