TERVETULOA MUKAAN LEIJONAKOULUIHIN KAUDELLE 2022-2023 | ILMOITTAUTUMINEN AUKI

22.10.2022

 

Tervetuloa mukaan Juniori-Jukurien Leijonakouluihin.

Leijonakoulujen kauden 2022-2023 ilmoittautuminen on alkanut. Muista ilmoittautua ajoissa suosittuun matalan kynnyksen harrastukseen.

Tutustuminen Leijonakouluhin on maksutonta. Jokaiselle lapselle pyritään löytämään taitotasoa vastaava ryhmä. Ryhmien  välillä voi liikkua kauden aikana vapaasti.

 

Leijonakoulujen kausi on käynnissä, mukaan voi tulla missä vaiheessa kautta tahansa.

 

Lue lisää ja kysy lisätietoja:

Vesa Pantzar
Taitovalmentaja
vesa.pantzar(at)juniori-jukurit.fi
044 988 4174

 

Infoa mukaan tuleville lapsille ja perheille.

 

 • Harjoituksia on mahdollista seurata jäähallissa.
 • Tulkaa ajoissa paikan päälle.
 • Harjoituspaitoja löytyy lainaksi pukuhuoneissa.
 • Luistinteroituksen mahdollisuudesta tiedotetaan myöhemmin.
 • Muista toiminnan pakolliset varusteet.
  • Kypärä
  • Kaulasuoja
  • Luistimet
  • Mailaa suositellaan
 • Juniori-Jukureilla on useita valmiita varustepaketteja lainaan. Näitä voi tiedustella ensimmäisellä harjoituskerralla.
 • Seuralla on myös yksittäisiä varusteita, joita saatu lahjoituksena. Näitä annetaan eteenpäin ensimmäisellä harjoituskerralla.

 

Ilmoittautuminen

Leijonaluistelu- ja Leijonakiekkokouluihin ilmoittautuminen  täältä

U8 (2015 syntyneet) leijonakouluun ilmoittautuminen täältä

Hippo- tyttökiekkokouluun ja U10 tyttöihin ilmoittautuminen täältä

 

JUNIORI-JUKURIEN LEIJONAKOULUT 2022-2023

 

Tervetuloa mukaan Juniori-Jukureiden leijonakouluihin kaudeksi 2022-2023. Leijonakoulut on loistava matalankynnyksen tapa aloittaa jääkiekko. Toiminnassa on tarjolla useita ryhmiä lapsille, iän sekä lähtötason mukaan. Jokaiselle lapselle pyritään löytämään oikea paikka aloittaa harrastus. Leijonakouluissa tärkeintä on lapsilähtöinen toiminta, jossa lasta pyritään opettamaan leikkien sekä pelaamisen avulla. Pyrimme Juniori-Jukureiden leijonakouluissa siihen, että lapsi liikkuu joka kerta mahdollisimman paljon ollessaan jäällä.

Leijonakoulu ryhmien opetukselliset sisällöt on jaettu seuraavasti:

 • Kasvatukselliset sisällöt
 • Lajitekniset sisällöt (luistelu, kiekonhallinta ja mailatekniikka)
 • Leikit ja kisat
 • Pelin oppimiseen liittyvät sisällöt

 

Leijonakoulujen toimintakausi alkaa syyskuussa. Uudet innokkaat lapset ovat tervetulleita mukaan toimintaan! Muista ilmoittautua, niin saat tiedon harjoitusten alkamisesta.

 

Lisätietoja toiminnasta:

Vesa Pantzar
Taitovalmentaja
vesa.pantzar(at)juniori-jukurit.fi
044 988 4174

 

LEIJONAKOULU RYHMÄT

 

Lapsi-vanhempi leijonakoulu

 

Milloin: Sunnuntaisin klo 10.00 – 10.45

Missä: Mikkelin harjoitusjäähalli

Kenelle suunnattu: Suositeltavat ikäluokat 2019 – 2016 syntyneet ja aloittelijat.

Hinta: 85 € kausimaksu + seuran jäsenmaksu

 

Tämä on ensimmäinen askel aloittaa harrastus. Ryhmässä tutustutaan jäähän, opetellaan kaatumaan ja nousemaan ylös erilaisten leikkien kautta. Kun luistimilla on opittu pysymään pystyssä, tutustutaan hieman myös peliin nimeltä jääkiekko ja otetaan mailat sekä kiekot mukaan.

Tähän ryhmään tultaessa ei tarvitse vielä osata luistella tai tulla toimeen yksin jäällä. Lapsi/vanhempi ryhmässä lapsen on turvallista aloittaa jääliikunta yhdessä vanhemman kanssa. Jäällä lapsen kanssa tulee olla joku tukihenkilö lapsen apuna.

 

Ilmoittaudu mukaan täältä

Lisätietoja täältä

 

Leijonaluistelukoulu

 

Milloin: Sunnuntaisin klo 10.50 – 11.50

Missä: Mikkelin harjoitusjäähalli

Kenelle suunnattu: Suositeltavat ikäluokat 2018 – 2016 syntyneet, jotka pystyvät toimimaan itsenäisesti jäällä.

Hinta: 85 € kausimaksu + seuran jäsenmaksu

 

Luisteluun-, ja jääkiekon perustaitoihin painottuva ryhmä. Leijonaluistelukoulussa jatketaan siitä mihin lapsi- vanhempi ryhmässä jäätiin. Ryhmän toiminnan sisältö painottuu luistelun, ja jääkiekon alkeiden oppimiseen erilaisten leikkien sekä pelien avulla. Tässä ryhmässä kannustetaan lasta toimimaan yksin jäällä, mutta tarvittaessa vanhempi voi olla vielä tukena. Tässä ryhmässä vanhempien vastuu  kasvaa apuvalmentajan roolissa.

 

Ilmoittaudu mukaan täältä

Lisätietoja täältä


Leijonakiekkokoulu

 

Milloin: Sunnuntaisin klo 11.55 – 12.55

Missä: Mikkelin harjoitusjäähalli

Kenelle suunnattu: Suositeltavat ikäluokat 2017 – 2016 syntyneet. Tämän lisäksi leijonakiekkokoulu on sopiva ryhmä vanhemmille vasta-alkaja lapsille tulla mukaan toimintaan.

Hinta: 85 € kausimaksu + seuran jäsenmaksu

 

Leijonakiekkokoulussa siirrytään yhä enemmän jääkiekon taitojen opetteluun.  Pääpainona on edelleenkin luistelun opettelu, erilaisten leikkien sekä pelien avulla. Mukaan otetaan mailat ja kiekot heti kauden alusta. Peleihin ja leikkeihin sisällytetään jääkiekon lajitaitoja. Taitotasona ryhmässä on sujuva toiminta jäällä itsenäisesti, leijonakiekkokoulussa on myös lapsella oltava jo täysi jääkiekkovarustus. Ohjauksesta vastaa seuran taitovalmentaja sekä vanhemmat jotka toimivat apuohjaajina.

 

Ilmoittaudu mukaan täältä

Lisätietoja täältä

 

U8 Leijonakoulu

 

Milloin: Maanantaisin klo 18.10-19.00 ja lauantaisin klo 10.10-11.00

Missä: Mikkelin harjoitusjäähalli

Kenelle suunnattu: 2015 syntyneet lapset.

Hinta: 165 € kausimaksu + seuran jäsenmaksu

 

U8 leijonakoulu on viimeinen vuosi ennen joukkuetoimintaan siirtymistä. Leijonakiekkokoulun jälkeen lapsi voi siirtyä U8 leijonakouluryhmään, mutta halutessaan lapsi voi jatkaa myös leijonakiekkokoulun puolella. Toiminnassa opetellaan monipuolisesti eri jääkiekon lajitaitoja, leikkien ja pelien avulla. U8 leijonakoulun aikana opetellaan joukkuetoimintaa, niin lasten kuin vanhempien kanssa.

 

U8 toiminnasta lisää ryhmän omilta sivuilta täältä

Ilmoittaudu mukaan täältä

 

Hippo- tyttökiekkokoulu ja U10 tytöt

 

Milloin: Keskiviikkoisin klo 18.10-19.00

Missä: Mikkelin harjoitusjäähalli

Kenelle suunnattu: Hippo- tyttökiekkokoulun ikäsuositus on 2018 – 2014 syntyneet tytöt. U10 tytöt (2014-2010 syntyneet).

Hinta: Maksuton

 

Tyttökiekkokoulussa opetellaan luistelun ja jääkiekon alkeita leikkien ja pelien avulla. Vanhempi voi tulla jäälle mukaan lapsen tueksi. Tyttökiekkokoulussa ei tarvitse olla aikaisempaa kokemusta luistelusta tai jääkiekosta. Tyttökiekkokoulun jälkeen on mahdollista siirtyä seuran U10 tyttökiekkojoukkueeseen tai mukaan harjoittelemaan ja pelaamaan seuran poikajoukkueissa.

 

Ilmoittaudu mukaan täältä

Lisätietoja täältä

 

Juniori-Jukurit U9 (2014 syntyneet)

U9 on nuorin omana ikäluokkana toimiva joukkue Juniori- Jukureissa. Toiminta on käynnissä, mutta uudet pelaajat pääsevät mukaan missä vaiheessa kautta vain.

Joukkue harjoittelee kaksi kertaa viikossa ja osallistuu kauden aikana U9 Leijonaliigaan.

Lisätietoja toiminnasta ja tulevista harjoituksista löydät täältä